9 Największych Kłamstw O Tym Jak wybielić zęby - Dentysta

Wybielanie cieszyn

Jak umówić się na wizytę u stomatologa

Jeśli potrzebujemy skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty od danej dziedziny medycznej, pierwszym, co musimy zrobić, to umówienie się na wizytę. Jest to koniecznie, ponieważ mało które gabinety prywatne przyjmują pacje

9 Największych Kłamstw O Tym Jak wybielić zęby - Dentysta Wybielanie cieszyn
ntów z tak zwanej poczekalni, pomijając kwestie nagłych wypadków. Również przed pójściem do prywatnego gabinetu stomatologicznego konieczne jest umówienie się na wizytę. Aby to zrobić należy skontaktować się, najczęściej telefonicznie, z wybranym gabinetem dentystycznym. Można także umówić się na wizytę bezpośrednio w recepcji, jeśli gabinet takową posiada. Żeby znaleźć dane kontaktowe wystarczy wejść na stronę internetową wybranego specjalisty lub zespołu specjalistów, na której podane są wszelkie informacje, w tym zakres wykonywanych usług. Po znalezieniu odpowiednich danych kontaktowych wystarczy za ich pomocą zadzwonić lub wysłać przez stronę specjalny formularz zgłoszeniowy. Należy pamiętać o tym, żeby zadzwonić w celu umówienia się na wizytę w godzinach pracy gabinetu stomatologicznego.


Lekarz dentysta a lekarz stomatolog

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Czym jest rentgenodiagnostyka stomatologiczna

Zdjęcie rentegenowskie, w skrócie zwane RTG, jest dwuwymiarowym obrazem rejestrowanym podczas prześwietlenia wiązką promieniowania. RTG jest często używane w wielu dziedzinach medycyny, ponieważ jest jednym z narzędzi diagnostycznych. Nie powinno więc dziwić, że RTG jest używane również w stomatologii, za pomocą którego prześwietla się jamę ustną pacjenta. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna jest jednym z najdokładniejszych i najbardziej precyzyjnych narzędzi do diagnozowania stanu uzębienia pacjenta. Dobrze wyposażone gabinety stomatologiczne posiadają w swojej ofercie diagnostykę wykonywaną za pomocą zdjęć RTG. Wykonanie zdjęcia RTG jamy ustnej pozwala na przyjrzenie się strukturze zębów i ich korzeni, a panoramiczne zdjęcie umożliwia przyjrzenie się całemu zgryzowi. Rentgenodiagnostyka stomatologiczna może być przeprowadzona tylko dzięki odpowiedniemu specjalistycznemu sprzętowi, jeśli więc udajemy się do gabinetu stomatologicznego dobrze jest upewnić się, że dany gabinet posiada opcję wykonania zdjęcia RTG.


Czym jest endodoncja

Endodoncja jest jedną z dziedzin tak zwanej stomatologii zachowawczej, której celem jest profilaktyka oraz leczenie ubytków spowodowanych próchnicą. Endodoncja stomatologiczna to nic innego, jak dział zajmujący się leczeniem kanałowym zęba. Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanych tkanek miazgi zęba z komory oraz kanałów zęba. Po usunięciu zaatakowanych przez próchnicę tkanek, miejsca te się odpowiednio czyści i dezynfekuje, żeby następnie wypełnić kanały specjalnym materiałem. Endodoncja mikroskopowa jest po prostu leczeniem kanałowym z użyciem mikroskopu, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie i wypełnienie kanałów zęba. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej. Leczenie kanałowe zębów ma na celu zachowanie zainfekowanego zęba bez konieczności jego wyrywania, ponieważ zainfekowane zmianami próchnicowymi tkanki nie zregenerują się. Do wykonywania zabiegów z endodoncji mikroskopowej potrzebny jest specjalistyczny sprzęt umożliwiający właściwe przeprowadzenie leczenia.